SK23 0900 0000 0051 1953 9794

Messina je so svojimi 250 tis. obyvateľmi jedným z hlavných centier Iónskeho pobrežia. Leží takmer na špici rovnomennej úžiny, ktorá ostrov Sicília oddeľuje od talianskej pevniny. Osada na strategickej spojnici medzi Tyrhénskym a Stredozemným morom sa vyvíjala už od svojho založenia gréckymi kolonistami v 8. stor. p.n.l. a veľmi skoro sa rozrástla do mesta pomenovaného Zanklé. Ako prístav a obchodná stanica potom prosperovalo po celé stáročia. V 18. stor. bola dokonca obľúbeným letoviskom, kde si šľachta stavala honosné barokové sídla s výhľadom na Messinskú úžinu. Mesto však leží v tektonicky aktívnej oblasti a zemetrasenia sú tu častým javom. To najtragickejšie v r. 1908 vyvolalo prílivovú vlnu, ktorá takmer vymazala Messinu z mapy, a len v meste jej padlo za obeť asi 80 000 ľudí. A čo neurobilo zemetrasenie, dokončila 2. sv. vojna. V r. 1943 počas masívneho bombardovania spojencami zahynuli ďalšie tisíce ľudí. Z toho dôvodu tu nenájdete veľké množstvo historických pamiatok a Messina je tak skôr východiskovým bodom pre poznávanie okolia.

Hlavnými zdrojmi mesta sú jeho námorné prístavy (komerčné a vojenské lodenice), výletná turistika, obchod a poľnohospodárstvo (výroba vína a pestovanie citrónov, pomarančov, mandarínok a olív). Mesto je od roku 1548 rímskokatolíckou arcidiecézou a sídlom archimandritov a je domovom miestneho významného medzinárodného veľtrhu. Mesto má Messinskú univerzitu založenú v roku 1548 Ignácom z Loyoly. Messinská katedrála (Duomo di Messina; Basilica Cathedrale metropolitana di Santa Maria Assunta) je rímskokatolícka katedrála. Predtým biskupské sídlo diecézy Messina sa v roku 1986 stalo arcibiskupským sídlom arcidiecézy Messina-Lipari-Santa Lucia del Mela. V júni 1947 mu pápež Pius XII. udelil štatút baziliky minor. Postavili ju Normani a v roku 1197 ho vysvätil arcibiskup Berardo. Henrich VI., cisár Svätej ríše rímskej a Konštancia I. Sicílska boli prítomní, aby boli svedkami obradu. Súčasná budova je konečným výsledkom niektorých rekonštrukcií z 20. storočia, ktoré sa uskutočnili po katastrofálnom zemetrasení, ktoré postihlo Messinu v roku 1908, a po značných škodách, ktoré boli výsledkom ťažkého leteckého bombardovania v druhej svetovej vojne. Vo veži sa nachádza Messinský orloj, najväčší orloj na svete. Zvonica obsahuje najväčší zvon na celej Sicílii. Pozostáva z 8 zvonov naladených podľa F#2 vzostupnej durovej diatonickej stupnice, všetky odliate zlievarňou Colbachini v Padove v roku 1929. Prvý, tretí a piaty zvon sú elektrifikované rýchlym veronským štýlom, ostatné sú napevno. Existujú 2 ďalšie pevné zvony, ktoré odlial Micheal Salicula v roku 1400. Boli zachránené pred hrozným zemetrasením v Messine v roku 1908. Veľmi dôležitá je zvonica, ktorá sa nachádza na ľavej strane fasády a obsahuje nádherný animovaný orloj, na ktorom je na jednej strane veľký svietiaci ciferník, ktorý sníma hodiny a na druhej strane je zložitá hra ozubených kolies, protizávaží a pák, ktoré každý deň napoludnie pohybujú postavami na hodinách. Na poludnie, každý deň v týždni, môžete na námestí Piazza Duomo v srdci Messiny byť svedkami mimoriadnej podívanej na najväčší a najkomplexnejší orloj na svete. S hudobným pozadím Schubertovej Ave Maria je animovaných 54 mechanických sochárskych postáv v bronze, ktoré sú rozmiestnené v kolotočoch na niekoľkých úrovniach zvonice katedrály. Revúci lev krútiaci chvostom a hlavou pri mávaní vlajkou, symbol sily a odvahy obyvateľov Messiny, predstavuje začiatok sofistikovaného mechanizmu, ktorý medzi mýtmi, legendami a históriou rozpráva o duši Mesta v úžine, nazývaného tiež „Brána Sicílie“.

Piazza Duomo je najkrajšie a najvýznamnejšie námestie v Messine, kde môžete obdivovať fontánu Orion, postavenú žiakom Michelangela Buonarrotiho v roku 1500, ktorá predstavuje rieky Níl, Tiber, Ebro a Canaro a bola vytesaná na oslavu prvého akvaduktu v meste; pamätník Nepoškvrnenej Madony, ktorý bol v roku 1900 premiestnený na námestie.

Neptúnova fontána sa nachádza priamo pred Palazzo della Prefettura na námestí Piazza Unità d'Italia. Zasvätený Neptúnovi, bohu mora, bol objednaný Messinským senátom a vytvorený v roku 1557 Giovannim Angelom Montorsolim – toskánsky sochár a spolupracovník slávneho Michelangela – ktorý sa predtým venoval fontáne Orion stojacej na námestí mesta. Všetky tieto nádherné pamiatky by mali byť zahrnuté do zoznamu „Messina, čo vidieť“, možno ich objavíte na prechádzke so sprievodcom. Neptúnova fontána v Messine dokonale a s tvorivým géniom vyjadruje silný Michelangelov štýl, pretože v skutočnosti predstavuje alegóriu vôd Messinskej úžiny, ktorej dominuje Neptún, ktorý spútava dve mytologické príšery, Scyllu a Charybdu, a preto predstavuje zrkadlo fyzickej a morálnej sily mesta, ktoré krotí nepriazeň osudu.

Do Messiny sme sa vybrali potom, čo nám svoje rodné mesto odporučil náš ubytovateľ. A musíme uznať, že po Taormine je najkrajšie, aké sme zatiaľ mali možnosť vidieť. Orloj je dokonalý, a priznám, že Pražský Orloj sa môže teda schovať! Orloj sa rozpohyboval a trvalo to celé 15 minút. Keď začali hrať pieseň Ave Maria, ja sa priznám, že som sa dojala... Čo sa týka katedrály - teda WOW, to proste nesmiete vynechať, každý jeden detail je naozaj prekrásne prepracovaný... Martin sa odvážil ísť až úplne hore - stálo to 5 eur. A vravel, že to bolo nádherné. My sme mu to s radosťou prenechali :) :) Čo sa týka parkovania - bolo to oveľa lepšie ako v Catanii. Parkovali sme skoro priamo pri Katedrále. Navštívili sme aj detské ihrisko. Ondrejkovi sa páčil najmä Orloj, jednu chvíľu sa zľakol toho revajúceho leva..

Tešte sa na zajtrajšie video :)

 

/zdroj:messina.it,wikipedia/

Podcast

Spotify - Podmaz.sk
close

Kontaktný formulár